Poštovani iznajmljivači,
Na ovom mjestu možete pronaći detaljne upute i sve zakonske obveze osoba koje pružaju usluge smještaja u domaćinstvu.
Nadamo se da će vam pomoći i linkovi na portale koji se bave novostima, poslovanjem i problematikom privatnih iznajmljivača.

Što je potrebno da bi se bavili uslugama smještaja?

1. RJEŠENJE O ODOBRENJU ZA PRUŽANJE UGOSTITELJSKIH USLUGA U DOMAĆINSTVU

Svaki iznajmljivač dužan je ishoditi Rješenje o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu. Prvo morate podnijeti podnijeti Zahtjev izdavanje rješenja o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu nadležnoj Službi za gospodarstvo, Odjel za turizam.

Za područje Pakraca to možete obaviti :

Viša savjetnica za poduzetništvo, turizam i obrt
Jasminka Olivieri, struč.spec.oec
Tel. : 034/ 440-408
Trg bana J. Jelačića 18
Pakrac

Uz obrazac zahtjeva potrebno je priložiti:

– Presliku osobne iskaznice
– Dokaz da je podnositelj zahtjeva vlasnik objekta u kojem će pružati usluge (vlasnički list ne stariji od 6 mjeseci)
– Dokaz o uporabljivosti građevine sukladno odredbama članka 175. Zakona o gradnji
– Obrazac- uvjeti za kategorizaciju sobe / apartmana / studio apartmana / kuće za odmor

Rješenje o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga smještaja u domaćinstvu se dobiva kada su zadovoljeni minimalni tehnički uvjeti kao i uvjeti za kategorizaciju turističkih objekata propisani Pravilnikom o razvrstavanju i kategorizaciji objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu.

2. STANDARDIZIRANE PLOČE ZA OBJEKT

1. Standardizirane ploče za objekte koji se kategoriziraju prema:

Pravilniku o razvrstavanju, kategorizaciji i posebnim standardima ugostiteljskih objekata iz skupine „Hoteli“ (NN 88/07, 58/08, 62/09, 63/13 i 33/14),
Pravilniku o razvrstavanju, minimalnim uvjetima i kategorizaciji ugostiteljskih objekata kampova iz skupine „Kampovi i druge vrste ugostiteljskih objekata za smještaj“ (NN 75/08, 45/09 i 11/14),
Pravilniku o razvrstavanju i kategorizaciji drugih vrsta ugostiteljskih objekata za smještaj iz skupine „Kampovi i druge vrste ugostiteljskih objekata za smještaj“ (NN 49/08, 45/09 i 94/13),
Pravilniku o razvrstavanju i kategorizaciji objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu („Narodne novine“, broj 88/07, 58/08 i 45/09 i 78/14),

mogu proizvoditi sve fizičke i pravne osobe – proizvođači (obrtnici, tvrtke), koji za tu proizvodnju pribave prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za ugostiteljstvo i turizam (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).

2. Standardiziranu ploču, temeljem rješenja o razvrstavanju i/ili kategorizaciji, ugostitelj naručuje izravno od proizvođača te snosi troškove izrade i dostave naručene ploče.

3. OBVEZE IZNAJMLJIVAČA:

• Ishoditi Rješenje o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvo te ga dostaviti u ured Turističke zajednice Grada Pakraca i preuzeti korisničke podatke za sustav eVisitor.


• Na ulazu u objekt istaknuti standardiziranu ploču s oznakom vrste i kategorije objekta koju je potrebno naručiti izravno od proizvođača koji ima suglasnost Ministarstva turizma.


• U svakom objektu, na vidljivom mjestu, istaknuti naznaku vrste i kategorije objekta i cjenik s uslugama. Obveznici plaćanja godišnjeg paušalnog iznosa boravišne pristojbe dužni su naznačiti da je boravišna pristojba uračunata u cijenu usluge smještaja. Na cjeniku mora ime i prezime vlasnika, adresa i vrsta objekta, kapacitet, kategorija, dodatna naplata (npr. klima, kućni ljubimac), potpis iznajmljivača i datum. Cijene u cjeniku moraju biti izražene u kunama / eurima

• Gostu izdati račun za izvršene usluge s naznačenom vrstom usluge, količinom i cijenom. Ukoliko je odobren popust, mora biti jasno naznačeno na računu. Također ukoliko se uzima akontacija, potrebno je pisano naznačiti uvjete povrata i naplate akontacije. Račun mora biti točan, jasno vidljiv, neizbrisiv i čitljiv u papirnatom ili elektroničnom obliku. Račun se izdaje u kunama/eurima.

Na računu je potrebno naznačiti da obveznik nije u sustavu PDV-a.


• Izdane račune kronološkim redoslijedom upisati u obrazac Evidencija o prometu (Obrazac EP).
• Prijaviti i odjaviti goste u roku 24 sata od njihovog dolaska ili odlaska u eVisitor – informacijski sustav za prijavu i odjavu turista.


• Utvrditi kućni red i istaknuti ga u svim smještajnim jedinicama.


• Voditi računa o podmirenju turističke pristojbe, poreza na dohodak od iznajmljivanja i turističke članarine.


• Osigurati kutiju prve pomoći u smještajnom objektu te evakuacijski plan u svakoj smještajnoj jedinici.


• Neovisno o tome poslužuje li obveznik iznajmljivač alkoholna piće ili ne dužan je istaknuti oznaku o zabrani posluživanja i konzumacije alkohola osobama mlađim od 18 godina.


• Sukladno Zakonu o zaštiti potrošača omogućiti gostima podnošenje pisanog prigovora. Na njega je obvezan odgovoriti najkasnije u roku od 15 dana od zaprimljenog prigovora i čuvati evidenciju prigovora godinu dana.


• Sukladno članku 32. novog Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti (NN 85/15; NN 99/18) iznajmljivač je, prilikom reklamiranja i oglašavanja usluga s poreznim obveznicima iz Europske unije, dužan istaknuti PDV identifikacijski broj.

POPIS, PRIJAVA I ODJAVA GOSTIJU

Prema Pravilniku o obliku, sadržaju i načinu vođenja knjige gostiju i popisa gostiju (NN 140/15) popisom gostiju smatra se evidencija vođena u sustavu eVisitor.
Iznajmljivači su dužni u roku od 24 sata prijaviti goste u sustav eVisitor. Oni iznajmljivači koji nemaju pristupne podatke sustava, mogu ih podići u nadležnoj turističkoj zajednici.

TURISTIČKA PRISTOJBA

Dana 01.01.2020. godine stupio je novi Zakon o turističkoj pristojbi (NN 52/19). Njime je uređeno, među ostalim, obveza plaćanja turističke pristojbe, visina, rokovi, način naplate i uplate turističke pristojbe.
Privatni iznajmljivači turističku pristojbu plaćaju u godišnjem paušalnom iznosu za svaki krevet (glavni i pomoćni). Odluku o visini godišnjeg paušalnog iznosa turističke pristojbe, uz mišljenje lokalnih turističkih zajednica, donosi županijska skupština (Pravilnik o najnižem i najvišem iznosu turističke pristojbe).

Paušalni iznos boravišne pristojbe uplaćuje se u tri jednaka obroka: 31. srpnja, 31. kolovoza i 30. rujna.

Uplatnica za uplatu se može preuzeti u sustavu eVisitor ili potražite pomoć u uredu TZ-e

TURISTIČKA ČLANARINA

Novi Zakon o članarinama u turističkim zajednicama (NN 52/19) stupio je na snagu 01. siječnja 2020. godine. Ovim se Zakonom, među ostalim, uređuje način plaćanja članarine, obračun i naplata.
Fizička osoba koja pruža ugostiteljske usluge u domaćinstvu ili na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu plaća godišnji paušalni iznos članarine za svaki krevet u sobi, apartmanu i kući za odmor koji se koriste za pružanje usluga smještaja sukladno propisu kojim se uređuje obavljanje ugostiteljske djelatnosti.
Pravilnikom o godišnjem paušalnom iznosu članarine za osobe koje pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu i na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu i o obrascima TZ za plaćanje članarine turističkoj zajednici (NN 14/20) propisuje se iznos članarine za svaki krevet u sobi, apartmanu i kući za odmor koji plaćaju fizičke osobe koje pružaju koje pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu ili na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu, kao i oblik i sadržaj Obrasca TZ.

Godišnji paušalni iznos članarine osoba može platiti jednokratno do 31. srpnja tekuće godine ili u tri jednaka obroka, s time da prvi obrok dospijeva 31. srpnja, drugi 31. kolovoza, a treći 30. rujna tekuće godine.
Osobe koje pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu ili na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu dostavljaju nadležnoj Poreznoj upravi posebni Obrazac TZ 2 do 15. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu u kojoj je u obvezi obračunati i uplatiti članarinu.

Iznajmljivači plaćaju paušalni porez na dohodak od iznajmljivanja apartmana, soba, kuća za odmor i kampova. Paušalni iznos utvrđuje se prema broju osnovnih kreveta (pomoćni kreveti se ne obračunavaju).
Na paušal ne utječe popunjenost smještaja niti broj dana u godini u kojima pružamo ugostiteljske usluge u domaćinstvu.
Iznajmljivači su dužni paušalni porez uplatiti na račun općine/grada prema mjestu prebivališta, a plaća se tromjesečno na temelju rješenja Porezne uprave.

Više informacija o poslovanju možete potražiti i na sljedećim linkovima:

https://www.cimerfraj.hr/
https://www.iznajmljivači.hr/
https://www.iznajmljivači.hr/kako-postati-iznajmljivac-privatnog-smjestaja/
https://www.iznajmljivači.hr/sto-sve-treba-imati-u-apartmanu/
https://www.apartmaninfo.hr/klub-iznajmljivaca

ZAKONSKA REGULATIVA:

– Pravilnik o sustavu eVisitor (NN 43/20)

– Pravilnik o razvrstavanju i kategorizaciji objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu (NN 9/16NN 54/16NN 61/16NN 69/17) – neslužbeno pročišćeni tekst ; Izmjene i dopune (NN 120/19)

– Pravilnik o razvrstavanju i kategorizaciji objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (NN 54/16NN 69/17) – neslužbeno pročišćeni tekst ; Izmjene i dopune (NN 120/19)

– Pravilnik o obliku, sadržaju i načinu vođenja knjige gostiju i popisa gostiju (NN 140/15)

>> Zakon o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma (neslužbeno pročišćeni tekst); (NN 52/19NN 42/20)

>> Zakon o članarinama u turističkim zajednicama (NN 52/19)
Provedbeni propisi:
– Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o članarinama u turističkim zajednicama (NN 144/20)
– Pravilnik o godišnjem paušalnom iznosu članarine za osobe koje pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu i na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu i o obrascima TZ za plaćanje članarine turističkoj zajednici (NN 14/20) ; Dopuna (NN 88/20)

>> Zakon o turističkoj pristojbi (neslužbeno pročišćeni tekst); (NN 52/19NN 32/20NN 42/20)
– Pravilnik o dopunama Pravilnika o odgodi ili oslobađanju od plaćanja turističke pristojbe za osobe koje pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu ili na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (NN 105/20); Pravilnik o odgodi ili oslobađanju od plaćanja turističke pristojbe za osobe koje pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu ili na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (NN 36/20)